ÚVOD
AKTUÁLNĚ
O PROJEKTU
ČINNOST
PRÁCE STUDENTŮ
PŘEDMĚTY ÚSTAVU
FOTOGALERIE
KONTAKTY
VÝUKA/LECTURES
ENGLISH VERSION
Projekt OP PIK
Projekt NPO
Athens Course

Dnes je:
19. dubna 2024

Optimalizováno pro:
Internet Explorer 6
Mozzila Firefox 16

Příspěvky na konferencích a odborné kurzy
Pracovníci ústavu se často účastní různorodých konferencí, především konferencí zaměřených na bezpečnost v dopravě.Jednou takovou byla i Mezinárodní konference „Dopravní nehodovost a návrh opatření na její eliminaci“. Konference proběhla 28. a 29.11.2012 v krásném prostředí Zámečku Vyšší policejní školy Ministerstva vnitra v Jihlavě. Naše přednášky byly zaměřeny na dokumentaci míst dopravních nehod. Prezentovali jsme naše poznatky ze zpracování řady revizních znaleckých posudků a Mgr. Zdeněk Marek předvedl na modelovém případu dokumentaci dopravní nehody pomocí technologie 3D skenování.
Ukázku výstupu 3D skenování si lze prohlédnou na tomto odkazu ZDE.


Crashtest s dětským chodcem a cyklistou
Test přídě vozidla s ohledem na bezpečnost dětských chodců a cyklistů byl proveden za účelem ověření metody detekce nárazové síly a vývoje impaktoru stehna s integrovanou instrumentací. Realizována byla série dynamických zkoušek střetu osobního automobilu s dětským chodcem při různých střetových rychlostech. Konfigurace střetu byla zvolena s ohledem na parametry testovací figuríny, ta stála čelem k narážejícímu vozidlu a v jeho podélné ose, sledovány byly následující parametry: zrychlení (hlava, hrudník, pánev, koleno) a max. síla (stehenní kost). Zaznamenané průběhy jednotlivých veličin byly následně porovnány s biomechanickými limity dospělých a dětí.

Přehledně zpracovaný úvod do tématiky ve formátu PDF naleznete ZDE.

Zajímavým výstupem z crash testu jsou 3D záznamy testů. Záznam vznikl za pomocí dvou vysokorychlostních kamer (Redlake MotionXtra® HG-100K, kapacita snímání do 100 tis. obr/s, reálná rychlost snímání 1000 obr/s) umístěných společně na jednom stativu, jejichž záznam byl synchronizován.K dispozici jsou záznamy ze střetu automobilu s dětským chodcem (zde) a s dětským cyklistou (zde). Ke sledování s 3D efektem postačují "3D brýle".

Bližší informace a konkrétní výsledky testů jsou uvedeny v závěrečných zprávách:
Závěrečnou zprávu z roku 2009 si můžete stáhnout ZDE, fotogalerie
Závěrečnou zprávu z roku 2010 si můžete stáhnout ZDE, fotogalerie
Závěrečnou zprávu z roku 2011 (cyklista) si můžete stáhnout ZDE, fotogalerie
Závěrečnou zprávu z roku 2011 (chodec) si můžete stáhnout ZDE, fotogalerie
Závěrečnou zprávu z roku 2012 (cyklista) si můžete stáhnout ZDE, fotogalerie
Závěrečnou zprávu z roku 2012 (chodec) si můžete stáhnout ZDE, fotogalerie

Videa ze zkoušek:
ROOMSTER_2009 (HD, soubor 50MB):
TEST I 10 km/h, TEST II 20 km/h, TEST III 30 km/h, TEST IV Airbagy.

OCTAVIA II_2010 (HD, soubor 50MB):
TEST I 10 km/h, TEST II 20 km/h, TEST III 30 km/h, TEST IV Airbagy.

Chodec 2011:
TEST I 10 km/h, TEST II 20 km/h, TEST III 30 km/h,

Cyklista 2011:
TEST I 20 km/h, TEST II 20 km/h, TEST III 30 km/h,

Videa ve formátu DVD (iso soubor 650MB): DVD, obal CZ, obal EN, potisk DVD.

Prohlédnout si také můžete digitalizovanou celkovou situaci a konečnou postřetovou polohu získanou 3D skenerem:
Test I (201), Test II (202), Test III (203)


Jízdní testy ŠKODA ROOMSTER, vliv zrychlení v různých směrech
Na sportovní letištní ploše v Hořovicích se prováděla řada testů. Nejdůležitější bylo zjišťování vlivu zrychlení ve všech směrech při různých situacích (pomalá jízda, agresivní jízda, prudké brzdění, úhybné manévry - tzv. losí testy.). Mimo jiné bylo možno vyzkoušet si zaměřování na místě něhody pomocí stanic totalstation, zajet si jízdu zručnosti a konala se i soutěž, na jak krátkou vzdálenost je řidič schopen zastavit před pevnou překážkou.
O této akci jsme zpracovali rozsáhlý materiál, který si můžete stáhnout ve formátu PDF ZDE.


Měření klonění karoserie při masivním brzdění
V posledních letech se čím dál častěji setkává soudní znalec s tím, zda se jedná o nehodu fingovanou či reálnou. Při masivním brzdění dochází ke znatelnému náklonu karoserie a stopy po nárazu tak mohou být z reálné situace, i když to třeba na první tak nevypadá.
Přehledně zpracovanou tématiku ve formátu PDF naleznete ZDE.


Setkávání s veřejností
Jedním z úkolů moderní vysoké školy je také rozšiřovat vzdělanost v různých oborech i pomocí populárně vědeckých přednášek či výstavních expozicí a dnů otevřených dveří. Do takovýchto akcí se zapojuje i náš ústav, který se účastnil například Mezinárodního strojírenského veletrhu, brněnského Autosalonu či Dne vědy pořádaného na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze. Fotografie z těchto akcí můžete nalézt v sekci Fotogalerie.


Testování nových technologií a vozidel
K soudněznalecké činnosti patří také provádění zkoušek a experimentů. Jednat se může například použití tzv. mikroteček pro identifikaci. Mikrotečky jsou umístěny na airbagy a po jeho vystřelení se zkoumala možnost čtení informací z mikroteček. Další částí testování byly zkoušky pevnosti a pružnosti registračních značek nebo adhezních podmínek na běžných městských komunikacích.
S laskavou podporou automobilky Volvo, která vůz zapůjčila, proběhlo také testování vlastností automobilu Volvo V40. Testována byla především technická zdokonalení v oblasti bezpečnosti, kterými se tento automobil může pochlubit. Mezi ně patří například systém rozpoznávání chodců, který je za daných podmínek schopen automaticky automobil při nečinnosti řidiče brzdit.

Zpráva o průběhu a výsledku testů si můžete přečíst ZDE.
Ukázka z průběhu testování ZDE.

Projekt ShLOW! – Tempo 30
Prezentace byla vytvořena v rámci projektu ShLOW! (Show me how slow). Projekt je organizován Evropskou radou pro bezpečnost na silnicích, ve spolupráci s Ústavem soudního znalectví v dopravě Fakulty dopravní ČVUT. Myšlenkou tohoto projektu je zvýšit bezpečnost dopravní situace v okolí Vašeho bydliště. Video klip Vás seznámí s nebezpečím rychlosti a jejími následky, a to hlavně následky po srážce s dětským chodcem. Děti se mohou stát v blízkosti škol obětmi autonehody. Doufáme, že po prohlédnutí tohoto DVD se rozhodnete sundat nohu z plynu, a tak zčásti pomůžete v boji za bezpečné silnice.Ve video klipu jsou mimo vlastních záběrů použity i klipy z youtube.com Video klip ve formátu iPod ZDE.


Spolupráce s médii
S filmaři jsme připravili videoklip, který má za cíl ukázat veřejnosti hrozící nebezpečí při pohybu dětí v dopravním provozu. Videoklip ke stažení ZDE.

V čísle 12/2011 populárního časopisu pro motoristy vyšel článek o Studentském crash testu z podzimu 2010. Článek ke stažení ZDE.

Ústav soudního znalectví v dopravě, ČVUT FD